PMPG - Polskie Media SA

10/06/2024 | Press release | Distributed by Public on 10/06/2024 06:03

e-Wprost nr 41 (245): Polska wyjęta spod prawa, inwazja inceli i ryzykowny ruch Mentzen

Ponadto w wydaniu: prof. Piotrowski o upolitycznieniu sądów, osobista wojna Dworczyka, jak AI miesza w polityce, trzeci front Izraela, Polonia głosuje na zwycięzcę, o czym milczy Kreml, Służewiec po kontuzjach, skromna szansa na Oscara i wiele innych.

"Odzyskać niezawisłość". - Mamy podział sędziów na tych, którzy są z rządem i na tych, którzy mają być ofiarą tych pierwszych. To jest niebywałe upolitycznienie władzy sądowniczej - komentuje dla Elizy Olczyk prof. Ryszard Piotrowski.

"Jestem zwolennikiem modelu urugwajskiego". - Jestem za likwidacją stanowiska ministra sprawiedliwości i przekazania jego uprawnień władzom Sądu Najwyższego - postuluje w wywiadzie Agnieszki Niesłuchowskiej prof. Piotr Uziębło.

"W oderwaniu od prawa". - Z bezprawia nie rodzi się prawo. Wzrasta ryzyko inwestycyjne w Polsce, co już odnotowują inwestorzy zagraniczni - ostrzega w rozmowie z Agnieszką Niesłuchowską dr hab. Jacek Zaleśny.

Co jeszcze w nowym "Wprost"

"Osobista wojna Dworczyka". - Michał nie potrafi darować prokuraturze, że za czasów Ziobry wszczynała postępowania przeciw niemu - mówi Joannie Miziołek współpracownik byłego szefa rządu.

"AI i polityczne manipulacje". - Niektórzy uważają, że premier prowadził cyniczną grę w czasie powodzi. Tu AI mogłaby mu pomóc - podpowiada w wywiadzie Agnieszki Niesłuchowskiej prof. Andrzej Zybertowicz.

"Elektorat stawia na szczerość". - Sławomir Mentzen zdecydował się o swoim spektrum powiedzieć publicznie w znakomitym momencie. To ryzyko mu się opłaci - analizuje w rozmowie z Krystyną Romanowską dr Sergiusz Trzeciak.

"Inwazja inceli". O tym, jak niektórzy realizują swoje fantazje o świecie pozbawionym relacji damsko-męskich pisze Mariusz Sepioło w książce "Pato&influencerzy. Twoje dziecko lubi to".

"Służewiec po kontuzjach". Na warszawskim torze wyścigów konnych ludziom puszczają nerwy. - Boimy się trenować - tłumaczy jeden z trenerów. Reportaż Piotra Barejki.

"Trzeci front Izraela". Izrael znakomicie radzi sobie z wojną na dwóch frontach: przeciw Hamasowi w Gazie i Hezbollahowi w Libanie. A teraz gotów jest otworzyć trzeci front, wikłając się w rakietowy pojedynek na odległość z samym
Iranem - pisze Jakub Mielnik.

"Gorące krzesło szefa Hezbollahu". Wkroczenie Izraela do Libanu może zakończyć się neutralizacją organizacji, która zmieniła bogaty kraj w państwo upadłe. Jakub Mielnik o tym, jak terrorystyczna hydra traci kolejne głowy.

"Polonia głosuje na zwycięzcę". Głosy Amerykanów polskiego pochodzenia mogą zdecydować o wyniku wyborów prezydenckich w USA i przysłużyć się polskiej dyplomacji - analizuje Michał Urbańczyk.

"Prosty przepis na tragedię". Rzucanie oskarżeń na mniejszości o naruszanie tabu związanego z jedzeniem jest jak strzały ostrzegawcze - o oskarżeniach pod adresem Haitańczyków z Ohio pisze Przemysław Bociąga.

"O tym milczy Kreml". Na likwidację lub ograniczenie wielkości arsenałów broni jądrowej bym nie liczył. Natomiast jednoczenie się wokół idei zakazu jej użycia z udziałem globalnych graczy jest jak najbardziej uzasadnione - pisze gen. Waldemar Skrzypczak.

"Nie wiem, czy to film oscarowy". - Dyskusje o "polskości" tego filmu utwierdzają mnie w przekonaniu, w jak ksenofobicznym kraju żyjemy - mówi Marcie Byczkowskiej-Nowak Damian Kocur, reżyser "Pod wulkanem".