Ministry of Defence of the Republic of Slovenia

11/21/2024 | Press release | Distributed by Public on 11/21/2024 17:01

Na Brdu pri Kranju slovesno ob 30. obletnici Uprave za zaščito in reševanje

Uprava za zaščito in reševanje je danes na Brdu pri Kranju s slovesno prireditvijo obeležila 30-letnico svojega delovanja. Na prireditvi sta udeležence nagovorila minister za obrambo mag. Borut Sajovic in generalni direktor uprave Leon Behin, ki sta povzela pomen in razvoj uprave.

Posebej so se zahvalili tistim, ki so prispevali k razvoju in uspešnemu delovanju uprave. Najpomembnejša priznanja je podelila predsednica Republike Nataša Pirc Musar.

Minister za obrambo mag. Borut Sajovic je v slavnostnem nagovoru izpostavil pomen enotnosti družbe pri vprašanjih, ki se nanašajo na varnost. Ko iščemo najboljše rešitve, so različna mnenja dragocena, ko sklenemo dogovor, kaj je najboljše, ga uzakonimo in po njem enotno delujemo. Po prepričanju ministra je to tisto, kar nas dela močne in varne in bo tudi njegovo osnovno vodilo pri vodenju resorja. Minister je izpostavil izjemen pomen in vlogo številnih prostovoljk in prostovoljcev v sistemu zaščite, reševanja in pomoči, od več kot 160 tisoč gasilcev do jamarjev, gorskih reševalcev, potapljačev, radioamaterjev in drugih, kot tudi na vlogo Slovenske vojske in Policije, zaradi katerih je slovenski sistem poseben in hkrati izjemno učinkovit. Čeprav smo sistem gradili 30 let in je uspešen, ga še nadgrajujemo.

Tako je ob štirih letalih Airtractor za izgradnjo zmogljivosti za gašenje požarov iz zraka v postopku dobave šest večnamenskih vojaških helikopterjev, ki bodo aktivna tudi v sistemu zaščite in reševanja. Za učinkovito posredovanje ob nesrečah na lokalni ravni je ministrstvo kupilo specializirana vozila s kontejnerji in moduli, ki jih bo razdelilo občinam. Ministrstvo je ta teden podpisalo pogodbo za začetek obnove Izobraževalnega centra za zaščito in reševanje v Pekrah, pospešeno se pripravljamo na izgradnjo nacionalnega centra civilne zaščite na Igu in dveh specializiranih centrov za odziv na požare v naravnem okolju v Sežani in za ukrepanje ob poplavah v Severovzhodni Sloveniji. Nedavno smo v Zagorju ob Savi v uporabo predali regijski gasilski poligon, ministrstvo pa je sodelovalo tudi pri obnovi prostorov Gorske reševalne službe Mojstrana, ki bo končana v začetku decembra. Minister mag. Sajovic se je zahvalil vsem, ki tako ali drugače sodelujejo v sistemu zaščite in reševanja, posebej tudi županom slovenskih občin.

Generalni direktor Uprave za zaščito in reševanje Leon Behin je v čestitki sodelavkam in sodelavcem spomnil na sprejetje Zakona o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami, na podlagi katerega je 29. oktobra 1994 začela delovati uprava kot steber upravno-administrativnih nalog zaščite in reševanja. Danes ima uprava tudi 13 regijskih organizacij, Državni logistični center Roje, Izobraževalni center za zaščito in reševanje Ig z enotama v Mariboru in Sežani ter tesno sodeluje z občinami in lokalnim prebivalstvom. Tri desetletja delovanja uprave je Behin razdelil na tri obdobja. Za prvo desetletje sta bila značilna vzpostavitev uprave in sistema ter vstop v evro-atlantske organizacije. Drugo obdobje je bilo obdobje povezovanja, razvoja in odzivanja in se je končalo leta 2013, ko je uprava prevzela pomembno vlogo v novem mehanizmu Evropske unije za področje zaščite in reševanja. Sledilo je obdobje velikih globalnih in nacionalnih nesreč, od žleda, poplav in požarov, migrantske krize do pandemije koronavirusa, na podlagi česar se je evropski mehanizem Civilne zaščite s ciljem krepitve odpornosti družbe bliskovito preoblikoval in razvil, sočasno z njim pa tudi nacionalni sistemi držav članic. Generalni direktor Behin je dejal, da je učinkovit sistem zaščite in reševanja odvisen od številnih dejavnikov in neposredno povezan s posebnostmi posamezne družbe. Pri tem je najpomembnejši človeški dejavnik, ki je v Sloveniji edinstven in izjemen. Zahvalil se je tako nekdanjim kot zdajšnjim sodelavcem in vsem, s katerimi redno in uspešno sodelujejo.

Med dogodkom so s posebnim posthumnim priznanjem počastili spomin na prva generalna direktorja uprave - Bojana Ušeničnika in Bojana Žmavca, ki sta postavila trdne temelje za razvoj te ključne institucije v tretjem stebru nacionalne varnosti. Priznanja so prejeli tudi nekdanja generalna direktorja mag. Boris Balant in Darko But ter aktualni generalni direktor Leon Behin, ki so v vseh teh letih pomembno oblikovali in nadgrajevali sistem varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami v Sloveniji. Ob tej priložnosti je Uprava podelila priznanja tudi drugim zaslužnim posameznicam in posameznikom, ki so v tej instituciji aktivno dejavni že od leta 1994.

Slavnostna prireditev je bila priložnost za pogled v preteklost ter izraz optimizma in zavezanosti k nadaljnjemu razvoju sistema zaščite in reševanja v prihodnje.