National Assembly of the Republic of Slovenia

07/10/2024 | Press release | Distributed by Public on 07/10/2024 01:55

Nagovor predsednice Državnega zbora mag. Urške Klakočar Zupančič ob 11. juliju, mednarodnem dnevu spomina na genocid v Srebrenici

Nagovor predsednice Državnega zbora mag. Urške Klakočar Zupančič ob 11. juliju, mednarodnem dnevu spomina na genocid v Srebrenici

Datum objave: 10. 7. 2024


Predsednica Državnega zbora mag. Urška Klakočar Zupančič je imela v sredo, 10. julija 2024, na začetku nadaljevanja 22. redne seje Državnega zbora, nagovor ob 11. juliju, mednarodnem dnevu spomina na genocid v Srebrenici:

"Spoštovani kolegice in kolegi!

Združeni narodi so konec maja sprejeli resolucijo, s katero so 11. julij razglasili za mednarodni dan spomina na genocid v Srebrenici, enega največjih vojnih zločinov in zločinov proti človeštvu na evropskih tleh vse od druge svetovne vojne naprej. Resolucija ni naperjena proti nobeni državi ali narodu, jasno pa obsoja storilce teh zločinov in obsoja zanikanje genocida ali poveličevanje obsojencev za vojne zločine.

11. julij je dan, ki ga je mednarodna skupnost posvetila spominu na nedolžne žrtve zločina in izrazu solidarnosti z njihovimi družinami. To je tudi dan, ki mora služiti celotni mednarodni skupnosti kot opomnik, da se takšni zločini ne bi več ponavljali. Že leta 2005 je takratni generalni sekretar Združenih narodov Kofi Anan opozoril, da je ena od dolžnosti mednarodne skupnosti tudi pomagati, da se ponovno vzpostavi zaupanje med ljudmi, ki živijo na tem področju. Tudi ta naloga, sodeč po dogajanju v zadnjih letih v Bosni in Hercegovini, še vedno ostaja neizpolnjena.

Zgodovina je polna konfliktov, v katerih so se dogajali zločini proti človeštvu, in to vse od pradavnine. Milijoni nedolžnih žrtev voljnih zločinov so zaznamovali Evropo zadnjega stoletja, kot civilizacija in skupnost pa smo v moderni dobi toliko napredovali, da jih znamo prepoznati in obsoditi. Če si kot globalna skupnost želimo sobivanja v miru, pa nas čaka še en pomemben korak. Ko gre za zločine proti človeštvu, moramo biti konsistentni. Ne moremo jih zanikati ali si zatiskati oči pred informacijami, da tudi danes v konfliktih množično umirajo otroci in nedolžne žrtve. Ne moremo in ne smemo dovoliti, da nekateri zločini proti človeštvu ostajajo nekaznovani ali celo neprepoznani samo zaradi političnih pragmatizmov ali zavezništev. Nihče nima pravice ubijati otrok in nedolžnih žrtev v vojnih konfliktih.

Spoštovani kolegice in kolegi,

zločini v Srebrenici naj nam služijo tudi kot svarilo, do kako grozovitih dejanj lahko pripeljejo manipulacije s človeškimi čustvi, ki spodbujajo nestrpnost in sovraštvo do soljudi samo zato, ker pripadajo drugemu narodu, kulturi, veroizpovedi ali preprosto drugače razmišljajo ali čutijo. Spodbujanje nestrpnosti in sovražni govor sta prvi korak do zločinov. Vabim vas, da v tem visokem domu ljudem z zgledom pokažemo, da je mogoče kakovostno in tudi ostro razpravljati brez spodbujanja nestrpnosti in sovražnega govora.

Prosim vas, da se poklonimo žrtvam zločina v Srebrenici z minuto molka."