Ministry of Culture and Media of the Croatian Republic

08/04/2024 | Press release | Distributed by Public on 08/04/2024 06:51

Ministrica uputila sućut povodom odlaska književnice Annie le Brun

4. kolovoza 2024. - U povodu odlaska ugledne književnice Annie le Brun ministrica kulture i medija dr. sc. Nina Obuljen Koržinek uputila je sućut obitelji:

"Duboko nas je rastužila vijest o odlasku Annie le Brun, istaknute francuske pjesnikinje i esejistice, jedne od posljednjih velikih umjetnica nadrealizma koja je svojim radom obilježila europsku kulturu, ne samo u području književnosti, već i u području filozofske misli, naročito one vezane uz feministički izričaj.

Hrvatska će je pamtiti po njezinoj višedesetljetnoj prisutnosti na našoj kulturnoj sceni, po njezinom iznimnom umjetničkom radu, knjigama koje su u hrvatskim prijevodima objavljivane te prepoznate i rado čitane kao djela velike erudicije, kreativnosti i iznimnih intelektualnih dosega. Pamtit ćemo je i po plodnoj suradnji s jednim od najvećih hrvatskih nadrealističkih književnika, pjesnikom i dramatičarem, njezinim umjetničkim i životnim partnerom, Radovanom Ivšićem. Iako su živjeli u Francuskoj, ostali su povezani s Hrvatskom, s hrvatskom kulturom i ljudima iz intelektualnih krugova kojima su i sami pripadali, u kojima ćemo ih naročito dugo i sa zahvalnošću pamtiti.

Annie le Brun je s jednakom ljubavlju i strašću promovirala i francusku i hrvatsku kulturu i umjetnost. Bila je jedna od onih rijetkih francuskih intelektualaca koji su u ranim devedesetim godinama glasno , angažirano i hrabro u francuskoj javnosti zagovarali hrvatsku neovisnost svjedočeći kompetentno o hrvatskoj povijesti, kulturi identitetu te zalažući se za priznanje Hrvatske, njeno pravo na samoobranu, neumorno otvarajući vrata francuskog intelektualnog, ali i političkog života hrvatskim intelektualcima i umjetnicima. Posebno je snažno odjeknuo njezin članak koji je u studenom 1991. godine objavio Libération: "Guernici je danas ime Vukovar", kojeg pamtimo jednako kao i njezin esej "Ubojice i njihova ogledala- Razmišljanja o jugoslavenskoj katastrofi" u kojem je precizno opisala političke okolnosti u kojima se Hrvatska borila za neovisnost.

Jedan od posljednjih njezinih velikih projekata koji je obilježio hrvatsku suvremenost potvrđujući još jednom uronjenost u europsko kulturnim naslijeđe, bila je izložba "Nepokorena šuma" u zagrebačkom Muzeju suvremene umjetnosti 2015. godine, u čijem je katalogu Annie le Brun zapisala: "Radovan Ivšić je rano spoznao da se sve vrti te će se i dalje vrtjeti unutar i oko šume, a pritom nije zapravo u pitanju povratak nekoj mitskoj šumi nego sama opstojnost života, u nama i izvan nas; opstojnost šume koja je postala teatar svijeta time što se u njoj susreću svi egzistencijalni izazovi - politički, erotski, poetski..."

Odlaskom Annie le Brun europska kultura izgubila je velikog čovjeka, a hrvatska kultura ostat će joj zauvijek zahvalna na podršci na koju je uvijek mogla računati. Značaj i važnost umjetnice, književnice poput Annie le Brun ostaju kroz njihov opus kao trajna vrijednost i baština kulture koja nadilazi nacionalne i sve druge okvire."

Pisane vijesti