Government of the Republic of Hungary

09/25/2024 | Press release | Distributed by Public on 09/25/2024 11:30

Magyarország meg tudja csinálni a gazdasági semlegesség politikáját

Közölte: az utóbbi hetek eseményei teljesen elterelték a magyar közvélemény és a politikusok figyelmét az európai uniós soros elnökségről; a cél most az, hogy visszakanyarodjunk a normális kerékvágásba. Orbán Viktor hangsúlyozta: a magyar elnökségi félév legnagyobb kihívása a versenyképesség kérdése, amiről nem elég beszélni, ezért a cél az, hogy november 7-én vagy 8-án az uniós vezetők olyan tanácskozást tarthassanak, ahol versenyképességi paktumot írnak alá.

A Draghi-jelentésből szerinte erős visszaigazolást kap az a felismerés, hogy a magyar uniós elnökség középpontjába a versenyképességet kell állítani.

Emlékeztetett, hogy Mario Draghi volt olasz kormányfőt és az Európai Központi Bank (EKB) korábbi elnökét az Európai Unió kérte fel egy, az EU versenyképességének jövőjéről szóló jelentés megírására. A jelentés legfontosabb megállapításait felsoroló Orbán Viktor a többi között elmondta, hogy az EU gazdasági növekedése az elmúlt két évtizedeben tartósan lassabb volt, mint az Egyesült Államoké, miközben Kína gyorsan felzárkózott. Hozzátette, hogy az uniós termelékenység lassabban növekszik, mint a versenytársaké.

Fotó: MTI

Ha Magyarország elszánja magát, akkor a gazdasági semlegesség politikáját meg tudja csinálni - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök. Hozzátette, a gazdasági semlegesség alapelve, hogy mi döntsük el, kivel üzletelünk, hogy azzal üzleteljünk, akivel a leginkább megéri, hogy csak saját értékeink alapján tárgyaljunk, és hogy minden égtáj felé tájékozódjunk.

A kormányfő értékelése szerint a gazdasági semlegesség politikai következménye pedig az, hogy Magyarországnak a 3-6 százalék közötti gazdasági növekedési sávban kell maradnia, hogy nem csúszhat vissza az adósrabszolgaságba, azaz az IMF-et nem engedheti vissza. Fegyelmezett költségvetési politikát kell folytatnia, valamint szüksége van a modern technológiai szektorra és folyamatos adócsökkentésekre.

Közölte: a 2025-ös költségvetésben is meg kell jelennie a gazdasági semlegesség politikájának, ennek keretében tőkejuttatási programot kell hirdeti a kkv-knak, meg kell duplázni a családi adókezdeményt, és a diákhitelhez hasonló munkáshitelt kell bevezetni. A miniszterelnök Magyarország gazdasági semlegességének alapelveit, tartalmi elemeit és politikai következményeit ismertetve ide sorolta a finanszírozási, a beruházási, a piaci, a technológiai és az energetikai semlegességet.

Magyarország nem maradhat ki a technológiai fősodorból, arra van szükség, hogy Magyarországon gyártsák a jövő autóját, itt készítsék a zöld energia csúcstechnológiáit, itt legyen a legtöbb digitalizált okmány és itt legyen a legkiterjedtebb a digitális ügyintézés egész Európában - jelentette ki a miniszterelnök.

(kormany.hu)
Megosztom