KGHM Polska Miedz SA

06/22/2022 | Press release | Distributed by Public on 06/22/2022 08:25

Ocena technologii, lokalizacja, kadra – KGHM intensyfikuje prace nad wdrożeniem SMR w Polsce

Wiosek o ocenę technologii i bezpieczeństwa do Polskiej Agencji Atomistyki oraz studium lokalizacyjne - Marcin Chludziński, prezes KGHM przedstawia kolejne działania dotyczące projektu wdrożenia zaawansowanych małych reaktorów modułowych (SMR) w Polsce. Plany zaprezentował podczas debaty "Rola spółek skarbu państwa w budowaniu siły gospodarczej Polski" na Kongresie 590 w Nadarzynie.

KGHM w ramach umowy zawartej z amerykańską firmą NuScale wdroży technologię SMR w Polsce. Pierwsza elektrownia ma zostać uruchomiona do 2029 roku. Czysta energia zasili oddziały produkcyjne miedziowej spółki. Projekt jest modułowy, a to oznacza bezproblemowe zwiększanie skali przedsięwzięcia.

- Musimy myśleć strategicznie i takim projektem dla KGHM jest energia atomowa, która ma wiele przewag nad innymi źródłami energii, które są bezpieczne i, w które warto inwestować. Jest zeroemisyjna i optymalna cenowo, co przy dzisiejszych makroekonomicznych uwarunkowaniach jest bardzo istotne - powiedział Marcin Chludziński, prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Marcin Chludziński zapowiedział, że studium lokalizacyjne, które wskaże miejsce, gdzie projekt będzie najlepiej się rozwijał, ze względu na bezpieczeństwo i możliwości przyłączeniowe, powinno zostać ukończone jeszcze w tym roku. Dodał, że miedziowy gigant myśli również o kadrze zarządzającej tą inwestycją.

- Przygotowujemy Centrum Symulacyjne pracy takiej elektrowni, tak by specjaliści mieli, gdzie przygotować się do nowych obowiązków. Energetyka jądrowa jest jedną z bardziej zaawansowanych dziedzin w dzisiejszym świecie, ale nie mieliśmy jej do tej pory w Polsce - mówił prezes KGHM.

Budowa małych reaktorów jądrowych jest bezpośrednio związana z Polityką Klimatyczną KGHM oraz nowym kierunkiem strategicznym Spółki - energią. Opracowana przez NuScale Power technologia modułowej elektrowni jądrowej z reaktorem lekkowodnym, dostarcza energię do wytwarzania energii elektrycznej, ciepłownictwa, odsalania, produkcji wodoru i innych zastosowań związanych z ciepłem procesowym. To przełomowe rozwiązanie, które jako jedyne spośród technologii małych reaktorów modułowych uzyskało zatwierdzenie Komisji Regulacji Jądrowej USA. KGHM, lider w produkcji miedzi i srebra jako pierwszy wdroży SMR w Polsce.

KGHM aktywnie uczestniczy w Kongresie 590. Specjaliści Spółki będą przedstawiać uczestnikom szczegóły projektu związanego z energią atomową.

Nazwa Kongresu 590 pochodzi od prefiksu kodu kreskowego, którym oznaczane są towary wytwarzane bądź dystrybuowane przez polskie przedsiębiorstwa. Tematem wiodącym 7. edycji wydarzenia będzie współpraca międzynarodowa krajów Trójmorza.