11/15/2024 | Press release | Distributed by Public on 11/15/2024 02:28
Praha, 15. 11. 2024 - V globalizovaném světě je otázka protivlivové bezpečnosti zásadní pro zachování integrity všech akademických institucí. Mezinárodní konference, kterou zorganizovala Univerzita Karlova, seznámila s aktuálními poznatky v oblasti odolnosti vůči negativním vlivům, zásadně ovlivňujícím akademické prostředí.
V rámci celodenního programu vystoupili přední odborníci z řad Univerzity Karlovy, Akademie věd ČR, Ministerstva vnitra ČR, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, spolu se zahraničními experty a specialisty na země jako je Rusko, Čína a Bělorusko. Konference nabídla jedinečný pohled na téma, jemuž se Evropa i svět intenzívně věnují.
"Akce přinesla prostor pro sdílení osvědčených postupů a posílení spolupráce mezi akademickými institucemi, s cílem zajistit dlouhodobou bezpečnost výzkumu, kterému se věnují. Je naší povinností chránit hodnoty akademické svobody a nezávislosti. Právě proto máme povinnost aktivně se věnovat zvyšování odolnosti našich institucí před nelegitimním vlivem," uvedl Vít Kluger, pověřený vedoucí Bezpečnostního odboru Univerzity Karlovy.
Ve Vlasteneckém sále Karolina o národních či mezinárodních perspektivách a výzvách promluvili mimo jiné Glenn Tiffert (Hoover Institution), senátor Pavel Fisher (Výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu Parlamentu ČR), Otakar Fojt (UK Embassy), Michal Romancov (FSV UK), Didy Kirsten Tatlow (DGAP), Kryscina Šyjanok (běloruská překladatelka) a též David Honys (AV ČR) či Martin Hála (Sinopsis). O institucionální odolnosti, klíčovém tématu UK, diskutovala Valérie Hůrská, manažerka protivlivové bezpečnosti UK s kolegy z Akademie věd ČR či Univerzity Palackého v Olomouci.
"Bezpečnostní situace v Evropě se zhoršuje. Dvě procenta HDP na obranný rozpočet je závazek přijatý v dobách míru. Zkušenosti z Ukrajiny ukazují, že spolupráce armády a civilního sektoru rozhoduje o životech. Pod palbou jsou vysoké školy a výzkumná pracoviště. Čím dříve si připustíme, že můžeme být v ohrožení i my, tím lépe pro nás. Je proto čas připravit scénáře, abychom tak, jako to dokázala Ukrajina, mohli v případě nutnosti skrýt nebo odstěhovat do bezpečí veřejné služby. Toto úsilí se nevyhne ani vysokým školám," řekl Pavel Fischer.
"Bezpečnost mezinárodní vědecké spolupráce ve výzkumu je důležité téma. Spojené království dlouhodobě blízce spolupracuje s Českou republikou na sdílení příkladů dobré praxe v oblasti bezpečnosti mezinárodní vědecké spolupráce. Vážíme si vzájemné důvěry," uvedl Otakar Fojt.
"Těší mě, že Univerzita Karlova konferenci pořádá, díky ní Česká republika ukazuje cestu vpřed celé Evropě i mimo ni. Pokud chtějí národy i nadále uplatňovat svou suverenitu, nesmí sdílet své vynikající technologie s Čínou. Nikdy není pozdě přestat bezstarostně rozdávat své znalosti," komentovala Didy Kirsten Tatlow.
"Otevřené myšlenky, zavřené hranice" je metafora, která dokonale vystihuje rozpor mezi aspiracemi běloruské společnosti a realitou, kterou vytváří autoritářský režim Alexandra Lukašenka. Zatímco většina Bělorusů a Bělorusek usiluje o otevřenou společnost a svobodu projevu, režim nejenže potlačuje jakékoliv znaky disidentství, ale také podporou ruské agrese na Ukrajině způsobil mezinárodní izolaci Běloruska. To vše přináší i pro prodemokratickou většinu omezení kontaktů s okolním světem," uvedla Kryscina Šyjanok.
"Odolnost vědeckých institucí vůči vlivům vycházejícím ze strany rizikových států je klíčovou prioritou Akademie věd. Bezpečnost výzkumu řešíme důsledně již několik let a věnujeme jí zvýšenou pozornost. V Akademii věd se rozhodně nechceme uzavírat světu, stejně jako ctíme akademickou svobodu a svobodu bádání jako jednu z hlavních hodnot. Spolupráce s institucemi, které řeší podobné problémy, je mimořádně důležitá," řekl David Honys.
"Je mi ctí, že mohu za Univerzitu Karlovu vést institucionální odolnost a přispívat k šíření povědomí o bezpečnosti akademického prostředí. Naším cílem je podporovat internacionalizaci výzkumu a spolupráce, jak jen to bude možné. Právě proto je posilování odolnosti proti nelegitimním vlivům klíčové - je to cesta, jak zajistit, aby se naše vědecké a akademické hodnoty mohly rozvíjet i v dnešní náročné době," poznamenala Valérie Hůrská.
Tisková zpráva ke stažení ZDE
Prague, November 15, 2024 - In a globalised world, the issue of anti-influence security is crucial for maintaining the integrity of all academic institutions. An international conference organized by Charles University presented the latest findings in the field of resilience to negative influences that fundamentally affect the academic environment.
The day-long programme featured presentations by leading experts from Charles University, the Czech Academy of Sciences, the Ministry of the Interior of the Czech Republic, the Ministry of Education, Youth and Sports of the Czech Republic, together with foreign experts and specialists from countries such as Russia, China and Belarus. The conference offered a unique perspective on a topic that is intensively addressed by Europe and the world.
"The event provided a space for sharing best practices and strengthening cooperation between academic institutions to ensure the long-term security of the research they are engaged in. It is our duty to protect the values of academic freedom and independence. That is why we have a duty to actively work on increasing the resilience of our institutions against illegitimate influence, " said Vít Kluger, Head of the Security Department of Charles University.
In the Patriotic Hall of Karolinska, Glenn Tiffert (Hoover Institution), Senator Pavel Fisher (Committee on Foreign Affairs), among others, spoke about national or international perspectives and challenges, Defence and Security of the Senate of the Parliament of the Czech Republic), Otakar Fojt (UK Embassy), Michal Romancov (FSV UK), Didy Kirsten Tatlow (DGAP), Kryscina Shyanok (Belarusian translator) and also David Honys (CAS) and Martin Hála (Sinopsis). Valérie Hůrská, the UK's Counter-Influence Security Manager, discussed institutional resilience, a key topic for the UK, with colleagues from the Academy of Sciences of the Czech Republic and Palacký University in Olomouc.
"The security situation in Europe is deteriorating. Two percent of GDP for the defence budget is a commitment made in times of peace. Experience from Ukraine shows that cooperation between the military and the civilian sector decides lives. Universities and research institutes are under fire. The sooner we acknowledge that we too may be at risk, the better for us. It is therefore time to prepare scenarios so that, as Ukraine has done, we can hide or move to the safety of public services if necessary. Universities will not be spared from this effort, " said Mr Fischer.
"The security of international scientific research cooperation is an important topic. The UK has long worked closely with the Czech Republic to share examples of good practice in the security of international scientific cooperation. We value mutual trust, " said Otakar Fojt.
"I am pleased that Charles University is organising the conference, thanks to which the Czech Republic is showing the way forward for the whole of Europe and beyond. If nations want to continue to exercise their sovereignty, they must not share their superior technologies with China. It is never too late to stop giving away our knowledge carelessly, " commented Didy Kirsten Tatlow.
"Open minds, closed borders" is a metaphor that perfectly captures the contradiction between the aspirations of Belarusian society and the reality created by the authoritarian regime of Alexander Lukashenko. While the majority of Belarusians and Belarusians aspire to an open society and freedom of expression, the regime not only suppresses any signs of dissent, but also, by supporting Russian aggression in Ukraine, has caused the international isolation of Belarus. All of this brings with it, for the pro-democracy majority, restrictions on contacts with the outside world, " said Kryscina Shyanok.
"The resilience of scientific institutions to influences emanating from risky states is a key priority for the Academy of Sciences. We have been consistently addressing research security for several years now and have been paying close attention to it. At the Academy of Sciences, we certainly do not want to close ourselves off to the world, just as we cherish academic freedom and freedom of research as one of our core values. Cooperation with institutions that address similar issues is extremely important, " said David Honys.
"I am honored to lead institutional resilience on behalf of Charles University and to contribute to spreading awareness about the safety of the academic environment. Our goal is to support the internationalisation of research and collaboration as much as possible. That is why strengthening resilience against illegitimate influences is crucial - it is a way to ensure that our scientific and academic values can continue to flourish in today's challenging times, " Valérie Hůrská commented.