Ministry of Justice of the Republic of Estonia

11/18/2024 | Press release | Distributed by Public on 11/18/2024 05:44

Lastega töötavate inimeste tausta tasub hoolsalt kontrollida

,,Laste kaitsmine ja nende heaolu peab olema meie kõigi prioriteet,'' tõdeb justiits- ja digiminister Liisa Pakosta. ,,Nii on ülioluline, et lastega töötavate inimeste taust oleks teada. See aitab kindlustada, et meie laste ümber on turvalised ja usaldusväärsed inimesed.'' Ministri sõnul on tänasel päeval hea meelde tuletada, et taustakontrolli ei saa teha ainult tööandjad. ,,Inimesed ei ole sellest ehk alati teadlikud, aga tegelikult on lapsevanemal või mõnel teisel lapse seaduslikul esindajal samuti õigus kontrollida lapsega tegeleva inimese tausta,'' selgitab Pakosta.

Viimaste kuude lõikes on kontrollipäringute hulk langema hakanud, ehkki aastate võrdluses on tänane pilt oluliselt parem kui eelmisel aastal - kui tänavu augustis tehti ligi 1700 päringut, septembris veidi üle 1000 päringu ja oktoobris 971 päringut, siis möödunud aastatel olid need näitajad vastavalt 1334, 548 ning 334 päringut. Kolme möödunud kuu peale on tulnud päringutele kokku 24 vastust, kus inimese taust ei olnud lapsega töötamiseks sobilik. Oluline on märkida, et selle tulemuse hulgas võib olla ka korduvaid päringuid, kuna võis juhtuda, et kellegi kohta tehti päringut mitu korda.

Lastega töötamise piirang on mõeldud selleks, et lastega kokku puutuvatele kutsealadele ei pääseks töötama inimesed, keda on karistatud raskete kuritegude eest või kes on sundravile määratud. Seda näiteks inimkaubanduse, seksuaalse enesemääramise vastaste kuritegude või prostitutsiooni ja lapspornoga seotud kuritegude eest. Nende süütegude puhul on lastega töötamise piirang eluaegne.

Sotsiaalkindlustusameti laste heaolu osakonna juhataja Ebeli Berkmani sõnul on tööandjal kohustus sellistel juhtudel töösuhe lõpetada ja teavitada sellest sotsiaalkindlustusametit e-posti aadressil [email protected]. "Kui töötaja puutub kokku lastega teistes asutustes, tuleb ka sellest ametile teada anda. See on laste turvalisuse tagamiseks kriitilise tähtsusega. Taustakontrolli saab teha veebilehel e-toimik.ee."

Rohkem infot selle kohta, kuidas teha kindlaks, kelle palkad lastega töötama, leiad justiitsministeeriumi kodulehelt.


• Kui märkad abivajavat last, siis teata sellest kohaliku omavalitsuse üksusele või lasteabitelefonil 116 111. Abivajav laps on laps, kelle heaolu on ohustatud, näiteks väärkohtlemise või hooletusse jätmise tõttu, või kelle käitumine ohustab lapse enda või teiste isikute heaolu.
• Lasteabitelefonilt 116 111 saab küsida nõuandeid kõigis lastega seotud küsimustes, soovi korral anonüümseks jäädes. Võib vestelda ka kirjutades lasteabi.ee lehel. Nõu saab küsida 24/7.
• Nõu ja abi võib küsida ka sotsiaalkindlustusameti lastemajast, mis on lapsesõbralik ja turvaline koht, kuhu saavad pöörduda kõik, kellel on infot lapse seksuaalsest väärkohtlemisest või kellel on selline kahtlus, samuti lapse kahjustava seksuaalkäitumise korral. Lastemaja on paik, kus spetsialistid aitavad lapsel rahulikult ja turvaliselt kogetuga toime tulla. Lastemajad asuvad Tallinnas, Tartus, Jõhvis ja Pärnus, kuid teenus on kättesaadav kõikidele abi vajavatele lastele Eestis. Lastemajaga saab ühendust [email protected] või lasteabitelefonil 116 111.
• Hädaohus olevast lapsest, kelle elu või tervis on ohus või kelle käitumine ohustab tema enda või teiste isikute elu või tervist, sealhulgas lapse väärkohtlemisest, tuleb teatada hädaabinumbril 112.
• Täiskasvanud, kes on lapsena kogenud seksuaalvägivalda, saavad tuge ja nõu ohvriabi kriisitelefonilt 116 006 ja veebivestluse kaudu aadressil palunabi.ee. Nõu saab küsida ka ohvriabitöötajatelt avaneb uues vahekaardis üle Eesti. Avatud on täiskasvanute tugigrupid, mille eesmärk on toetada seksuaalvägivalda kogenud inimeste igapäevaeluga toimetulekut. Tugigrupiga liitumiseks kirjutada [email protected].