11/05/2024 | Press release | Distributed by Public on 11/05/2024 05:22
Latvijas turpmākai demogrāfiskās situācijas uzlabošanai būtiska ir ne tikai materiālā atbalsta palielināšana saistībā ar bērna ienākšanu ģimenē, bet arī nepieciešamība uzlabot iespējas apvienot rūpes par ģimeni ar darba pienākumiem, mājokļu pieejamība jaunajām ģimenēm un jaunajiem speciālistiem, kā arī priekšlaicīgas mirstības mazināšana un emigrācijas samazināšana.
Tas uzsvērts Labklājības ministrijas sagatavotajā informatīvajā ziņojumā, kas tika apspriests otrdien, 5. novembrī, Ministru prezidentes Evikas Siliņas vadītajā Demogrāfijas lietu padomes sēdē.
Ziņojumā, kas ir starpnozaru vienošanās veikt demogrāfiju veicinošu rīcībpolitiku, teikts, ka ir nepieciešama visaptveroša pieeja, lai radītu vidi, kas motivē cilvēkiem realizēt savas dzīves mērķus un saskaņot ģimenes, privāto un profesionālo dzīvi. Ir svarīgi radīt apstākļus, lai cilvēki var saskaņot ar ģimeni saistītus nolūkus un algotu darbu.
Ziņojumā paredzēts darboties trīs rīcības virzienos. Pirmkārt, orientējoties uz ikvienu bērnu kā vērtību, tiek ietverti atbalsta pasākumi bērna ienākšanai ģimenē un ģimeņu ikdienas un sadzīves līmeņa paaugstināšanai. Otrkārt, veicinot kvalitatīvu dzīves vidi, un, treškārt, pēc iespējas mazinot iemeslus cilvēku migrācijai un veicinot remigrāciju.
Sēdē nolemts, ka ministrijām savas kompetences ietvaros, sadarbojoties ar NVO, ziņojums nu tajā paredzētie pasākumi jāsaskaņo un, ja nepieciešams, jāpilnveido. Pēc tam Labklājības ministrijai ziņojums jāiesniedz apstiprināšanai Ministru kabinetā.
Ziņojumā paredzēto pasākumu īstenošanu 2025. gadā paredzēts nodrošināt no piešķirtajiem valsts budžeta līdzekļiem, savukārt 2026. gadā un turpmākajos gados jautājums par papildu finansējumu skatāms kārtējā gada valsts budžeta sagatavošanas procesā, atbildīgajām ministrijām iesniedzot priekšlikumus prioritārajiem pasākumiem.
Lai nodrošinātu izsvērtu, uz pierādījumiem balstītu un ar sadarbības partneriem izdiskutētu demogrāfiskās politikas attīstību, ministriju priekšlikumus ikgadēji paredzēts izskatīt Demogrāfisko lietu padomes sēdē.