Institute of Meteorology and Water Management of the Republic of Poland

18/07/2024 | News release | Distributed by Public on 18/07/2024 12:44

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (19-25.07.2024 r.)


PROGNOZA METEOROLOGICZNA

Od piątku do niedzieli pogoda zapowiada się słonecznie, tylko lokalnie jest możliwość słabych opadów deszczu. Będzie coraz cieplej, temperatura maksymalna w wielu miejscach przekroczy 30°C. W poniedziałek zmiana pogody, będą występować burze, lokalnie gwałtowne. Od wtorku ochłodzenie, a w połowie przyszłego tygodnia miejscami na północy kraju temperatura w najcieplejszym momencie dnia nie przekroczy 20°C.

Tatry, lipiec 2024 r. Fot. Witold Kaszkin | IMGW-PIB

W piątek w całym kraju będzie pogodnie, nie prognozujemy opadów. Temperatura maksymalna od 20°C nad morzem, 24°C na północy do 29°C na południu i zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany.

Niewielkie zachmurzenie utrzyma się również w nocy z piątku na sobotę, tylko nad ranem lokalnie utworzą się mgły ograniczające widzialność do 300 m, głównie na północy i na obszarach podgórskich.

W sobotę i niedzielę zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, tylko przejściowo na północnym wschodzie nieco więcej chmur i tam możliwe słabe, przelotne opady deszczu. Będzie coraz cieplej. Temperatura maksymalna od 25°C do 31°C, tylko nad morzem miejscami około 20°C. Wiatr będzie przeważnie słaby.

W poniedziałek czeka nas zmiana pogody. Z zachodu na wschód kraju przemieszczać się będzie chłodny front atmosferyczny, za którym napłynie wyraźnie chłodniejsze powietrze. Zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Wystąpią przelotne opady deszczu i burze, także z gradem i ulewnym deszczem. Temperatura maksymalna wyniesie od 18°C nad morzem i 20°C na północnym zachodzie do 32°C na południowym wschodzie. Wiatr będzie przeważnie umiarkowany, okresami dość silny, a w czasie burz porywy wiatru mogą sięgać 80 km/h.

We wtorek zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu, a na zachodzie również z burzami. Temperatura maksymalna od 22°C na północy do 26°C na południu; nad morzem około 20°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, a podczas burz w porywach do 75 km/h.

W środę i czwartek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i okresowymi rozpogodzeniami. Miejscami wystąpią przelotne opady deszczu, bez opadów jedynie na południowym zachodzie. Będzie zdecydowanie chłodniej. Temperatura maksymalna od 17°C, 19°C na północy do 24°C na południu. Wiatr przeważnie umiarkowany, nad morzem okresami dość silny i w porywach do 55 km/h.


SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA

Do weekendu temperatury będą wciąż wysokie, ale upały będą występować na mniejszym obszarze i będą trwały krócej. Natomiast po weekendzie zrobi się chłodniej. Również masa powietrza w najbliższych dniach będzie bardziej stabilna co powinno sprzyjać spokojniejszej pogodzie bez gwałtownych zjawisk burzowych. Taka pogoda będzie powodować spadki i stabilizację na rzekach głównie w strefie wody niskiej, a także średniej. Prognozowane opady w przyszłym tygodniu mogą przyczynić się do wahań w aktualnych strefach. Prognozuje się dalszy rozwój suszy hydrologicznej zwłaszcza w dorzeczu Wisły.

Dorzecze Wisły

W ciągu najbliższych dni na Wiśle prognozowane są wahania oraz spadki poziomu wody, w strefie wody niskiej, miejscami jeszcze średniej.

Na dopływach górnej Wisły oraz w zlewniach rzek uchodzących do Dunaju i Dniestru w granicach państwa, przeważać będą spadki bądź stabilizacja poziomu wody - w strefie stanów średnich i niskich. Jednocześnie miejscami w czwartek wystąpią wzrosty związane z zanikającymi burzami w Karpatach. Kolejne większe wzrosty stanów wody, spowodowane prognozowanymi opadami deszczu, możliwe będą w poniedziałek i wtorek.

W zlewni Narwi i Bugu spodziewana jest głównie stabilizacja - w strefie stanów niskich i średnich, a lokalnie w wysokich. W poniedziałek w związku z prognozowanymi burzami na mniejszych ciekach mogą wystąpić wahania stanów wody.

Na dopływach Wisły środkowej oraz dolnej przewiduje się jeszcze początkowo wahania i lokalne wzrosty, spowodowane przemieszczaniem się wód po opadowych - w strefie wody niskiej i średniej. Następnie prognozuje się spadki. Wysokie temperatury oraz deficyt opadów sprzyjać będzie dalszemu rozwojowi suszy hydrologicznej, szczególnie w zlewni środkowej Wisły.

Na dopływach Pregoły i Niemna w granicach Polski przewiduje się wahania i lokalne wzrosty, spowodowane prognozowanymi, lokalnie intensywnymi opadami o charakterze burzowym - w strefie wody średniej i wysokiej, lokalnie w niskiej.

Zbiornik Czorsztyński, lipiec 2024 r. Fot. K. Borkowska

Dorzecze Odry

W ciągu najbliższych dni stany wody górnej Odry będą miały wyrównany przebieg bądź słabą tendencję spadkową - w strefie wody średniej i niskiej. Na odcinku skanalizowanym także oczekiwany jest ustabilizowany przebieg stanów wody z okresowymi większymi wahaniami związanymi z pracą urządzeń hydrotechnicznych, przeważnie - w strefie wody średniej, lokalnie na granicy strefy wody średniej i niskiej. Na Odrze środkowej swobodnie płynącej stany wody początkowo będą ulegały wahaniom, przeważnie ze zmienną tendencją. W drugiej części okresu na całym odcinku, aż po Słubice, dominować będą spadki stanów wody. Stany wody będą układały się - w strefie wody niskiej, lokalnie i początkowo, średniej. Na granicznym odcinku Odry, poniżej Słubic do profilu hydrologicznego Widuchowa prognozowane są wzrosty stanów wody. Stany wody układać się będą w strefach wody niskiej, lokalnie średniej.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry stany wody będą układały się - w strefie wody średniej i niskiej, lokalnie wysokiej i początkowo odcinkami powyżej stanów umownych. Prognozuje się przeważnie wyrównany przebieg stanów wody bądź wahania, zwykle z tendencją spadkową. Początkowo, głównie w środkowych i dolnych biegach rzek oraz w zlewniach nizinnych, mogą występować jeszcze lokalne wzrosty bądź wahania stanów wody związane ze spływem wód opadowych. Znaczące dobowe zmiany stanów wody (nagłe wzrosty oraz spadki) będą występowały w następstwie pracy urządzeń hydrotechnicznych. Kolejne wzrosty stanów wody, spowodowane prognozowanymi opadami deszczu, możliwe będą w poniedziałek.

Na Warcie prognozowane są spadki i stabilizacja stanów wody, na odcinku Warty między zbiornikami Poraj-Jeziorsko dominować będą wzrosty i stabilizacja stanów wody. Występować mogą również wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody na Warcie i jej dopływach, układać się będą - w strefach wody niskiej i średniej, lokalnie wysokiej. Przekroczenie stanu alarmowego utrzymywać się będzie w Dębe na Swędrni, a stanu ostrzegawczego na stacji hydrologicznej Kościelec na Kiełbasce Dużej. Następnie prognozuje się tendencję spadkową poniżej stanów umownych.

Na Noteci i jej dopływach prognozowana jest stabilizacja i spadki stanów wody, lokalnie zaznaczą się wzrosty. Występować mogą także wahania stanów wody związane z oddziaływaniem urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody układać się będą - w strefach wody niskiej, średniej oraz wysokiej. Na wodowskazie Piła na Gwdzie oraz w Nakle-Zachód na Noteci możliwe są wahania - w strefie stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych włącznie.


Wybrzeże i rzeki Przymorza

Wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Szczecińskim, na Zalewie Wiślanym i na Żuławach w najbliższych dniach prognozowane są wahania poziomów wody głównie w strefie wody średniej.

Na rzekach Przymorza, na rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej, na rzekach uchodzących do Zalewu Wiślanego prognozuje się wahania. W najbliższych dniach przekroczenie stanu ostrzegawczego w profilu Ciecholewy na rzece Brdzie będzie się utrzymywało, a następnie prognozuje się tendencję spadkową poniżej stanu ostrzegawczego. W Goręczynie na Raduni stany wody będą układać się około stanu ostrzegawczego.


Susza hydrologiczna

Obecnie notujemy 58 (18.07) stacji z przepływami poniżej progu SNQ. Oznacza to spadek o 34 stacje w porównaniu do zeszłego tygodnia (11.07). Aktualnie obowiązuje 27 ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną.
W najbliższych dniach liczba stacji z przepływami niżówkowymi będzie rosnąć. W przyszłym tygodniu, za sprawą opadów i niższych temperatur proces ten spowolni.

W najbliższych dniach należy spodziewać się aktualizacji ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną.

Wskaźnik wilgotności gleby w warstwie przypowierzchniowej (7-28 cm) spadł lokalnie poniżej 20%. Ostatnie opady burzowe przyczyniły się do wzrostu wilgotności wierzchniej warstwy gleby zwłaszcza w zlewni górnej Wisły oraz Odry, a także na Pomorzu. Najtrudniejsza sytuacja panuje obecnie w woj. łódzkim, opolskim, świętokrzyskim, mazowieckim oraz podlaskim i częściowo w lubelskim i warmińsko-mazurskim. Na pozostałym obszarze kraju wskaźnik w omawianej warstwie przyjmuje wartości około 50%. Najkorzystniejsza sytuacja wciąż utrzymuje się w Karpatach, na Żuławach oraz w Sudetach i lokalnie w pasie Pobrzeży i Pojezierza Pomorskiego.

W warstwie 28-100 cm nie widać znaczącej poprawy po ostatnich opadach burzowych. Na północy woj. śląskiego i opolskiego, w woj. łódzkim, na zachodzie woj. świętokrzyskiego, w woj. Lubuskim oraz lokalnie w wielkopolskim, podkarpackim, lubelskim, mazowieckim, podlaskim i warmińsko mazurskim wskaźnik wilgotności gleby wynosi poniżej 40%, a miejscami spada do nawet 25%. Wyższa wilgotność gleby (powyżej 65%) utrzymuje się w Karpatach i lokalnie na krańcach północnych Polski. W kolejnych dniach wskaźnik wilgotności gleby będzie spadał, w warstwie wierzchniej oraz w warstwach głębszych i obserwowany będzie dalszy rozwój suszy, początkowo w dorzeczu Wisły, a następnie również i Odry.

Suma skumulowanego opadu w lipcu 2024.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów charakterystycznych oraz liczba stacji z przepływem poniżej SNQ.

Ostrzeżenia hydrologiczne susza 18.07.2024 r.

Stan wody na rzekach w Polsce 18.07.2024 r. godz. 8:00.