Government of the Republic of Slovenia

09/24/2024 | Press release | Distributed by Public on 09/24/2024 06:49

Okrogla miza o medvrstniškem nasilju

Preprečevanje medvrstniškega nasilja je ena od prednostnih nalog Ministrstva za notranje zadeve in Policije. Na okrogli mizi o medvrstniškem nasilju so poleg strokovnjakov iz notranjega ministrstva in policije sodelovali še predstavniki ministrstva za vzgojo in izobraževanje, Inšpektorata za šolstvo, centrov za socialno delo, Skupnosti centrov za socialno delo in Zveze aktivov svetov staršev.

Medvrstniško nasilje je kompleksen problem, ki se pojavlja med vrstniki v različnih družbenih okoljih, v zadnjem času pa je v vse večjem porastu tudi medvrstniško nasilje, ki se izvaja na spletu. Na porast medvrstniškega nasilja je v uvodnem nagovoru opozoril tudi minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar: »Lani je bilo okrog 1400 primerov medvrstniškega nasilja. Letos pa je v policijski statistiki že več kot 1600 primerov.« Izpostavil je nujnost skupnega delovanja in ukrepanja predvsem pri prepoznavi in preprečevanju medvrstniškega nasilja.

Državna sekretarka in vodja Delovne skupine vlade za preučitev stanja učinkovitosti obravnave primerov vseh vrst nasilja Helga Dobrin in ena od panelistk ravnateljica Strokovnega centra Planina dr. Leonida Zalokar sta po zaključku okrogle mize podali izjavo za medije.

Državna sekretarka Dobrin je povedala, da je bilo s strani sodelujočih izpostavljeno, da je treba k obravnavi medvrstniškega nasilja nujno pritegniti Ministrstvo za pravosodje in Ministrstvo za zdravje, pa tudi predstavnike staršev. Izpostavila je, da pri tej problematiki pogosto manjka konkretna izvedba v praksi. »Pomembno je, da besede ne ostanejo na papirju, ampak da preidemo h konkretnim ukrepom. Tukaj smo šibki in bo moral vsak resor narediti več.«

Na okrogli mizi so se pogovarjali tudi o predlogu Akcijskega načrta za preprečevanje in obravnavo medvrstniškega nasilja, ki smo ga pripravili v ministrstvu. Glavni namen akcijskega načrta je, da se Policiji in drugim pristojnimi službam v ministrstvu določijo glavne smernice njihovega delovanja, skupaj z obveznim vključevanjem oziroma pozivanjem k sodelovanju drugih pristojnih organizacij ter določanjem izboljšav s predlogi za spremembo normativne urejenosti tega področja. Na eni strani se osredotoča na preventivno delovanje in ozaveščanje, na drugi strani pa se nanaša na ukrepanje.

Ob tem je Dobrin poudarila specifično vlogo policije: »Ko policija stopi na prizorišče, je že prepozno. Kljub temu pa prepoznavamo svojo vlogo v preventivnem delovanju, da prispevamo k prepoznavanju te tematike in ustvarjanju okolja, v katerem bi se nasilje čim manj pojavljalo.«

Ravnateljica dr. Zalokar je na podlagi svojih izkušenj pri delu z otroki zelo pohvalila delo policije, opozorila pa na pomanjkljivosti na drugih področjih, predvsem na področju zdravstva (otroške psihiatrije) in kaznovalne politike mladoletnikov ter izpostavila pomembno vlogo staršev pri vzgoji in socializaciji otrok.